Zasady fotografii - czy trzeba je znać?

Wiele osób twierdzi, że fotografia jest sztuką, zatem nie musimy znać żadnej teorii. Niestety nie jest to takie proste, a to twierdzenie zwykle ma na celu usprawiedliwienie lenistwa. To trochę tak, jakby pisarz nie znał zasad ortografii. Szlifując swoje umiejętności fotograficzne, warto trzymać się zasad, które pomogą nam robić cudowne zdjęcia.

5 Nov 2019

Fotograf jest artystą a fotografia sztuką

Nie każdy, patrząc na z pozoru zwykłe przedmioty, będzie umieć wydobyć z nich strukturę, charakter i piękno. Wielu nie doceni niepowtarzalności w oczach starego myśliwego spotkanego na leśnym dukcie. Fotograf musi mieć serce i duszę. Widzieć to, czego nie dostrzegą inni.
Chociaż już w Starożytnej Grecji podejmowano próby utrwalenia rzeczywistości na różnych dostępnych mediach, to jednak fotografia narodziła się XIX wieku i od razu zdobyła serca odbiorców. Przez lata rozgałęziła się na szereg kategorii. Mamy np. ujmującą fotografię reportażową, niezwykłą fotografię sytuacyjną (naturalistyczną), chwytliwą fotografię reklamową, wspaniałe portrety, gorący akt i wiele innych form godnych uwagi.